7. Pojęcia, definicje

 0    17 Datenblatt    deathkar1na
mp3 downloaden Drucken spielen überprüfen
 
Frage język polski Antworten język polski
najsłynniejsza grupa poetycka w Polsce okresu międzywojennego, skupiona wokół czasopism. „Wiadomości Literackie”; należeli do niej Julian Tuwim, Jan Lechoń, Kazimierz Wierzyński, Antoni Słonimski, Jarosław Iwaszkiewicz.
Lernen beginnen
skamandryci
gatunek poetycki obejmujący utwory składające się z 14 wersów, najczęściej podzielonych na dwie strofy 4-wersowe i dwie 3-wersowe; te pierwsze mają na ogół charakter narracyjny lub opisowy, kolejne – liryczny lub refleksyjny.
Lernen beginnen
sonet
motyw w sztuce i literaturze nazwany tak od początkowych słów "Stała Matka Boleściwa” średniowiecznej pieśni religijnej, w której przedstawiona jest Matka Boska rozpaczająca pod krzyżem.
Lernen beginnen
Sabat Mater
w tragedii antycznej pieśń chóru następująca po każdym epejsodionie.
Lernen beginnen
stasimon
Postawa charakteryzująca się spokojem ducha i opanowania. kierunek w filozofii starożytnej uznający wszystkie zdarzenia za ustalone z góry przez rządzący kosmosem boski Rozum.
Lernen beginnen
stoicyzm
kierunek w sztuce i literaturze pierwszej połowy XX w., postulujący odrzucenie wszelkich społecznych konwencji, norm estetycznych i moralnych oraz uniezależnienie wyobraźni artysty od reguł logicznego myślenia. Podświadomości, sny, halucynacje
Lernen beginnen
surrealizm
kierunek w literaturze i sztuce ukształtowany u schyłku XIX w., zakładał niemożność bezpośredniego wyrażenia, przez obraz lub słowo, duchowych przeżyć człowieka oraz ponadnaturalnych idei.
Lernen beginnen
symbolizm
Hasło przedstawicieli modernizmu (Młodej Polski) domagających się, by sztuka nie realizowała żadnych zobowiązań społecznych, lecz skupiła się wyłącznie na samej sobie i wyrażała świat wewnętrzny artysty.
Lernen beginnen
sztuka dla sztuki
pogląd uznający Boga za największą wartość, początek i koniec wszystkiego, ośrodek myśli i wszelkich dążeń człowieka.
Lernen beginnen
teocentryzm
gatunek liryczny wywodzący się z antycznej greckiej chóralnej pieśni żałobnej, obejmuje utwory wyrażające żal po stracie zmarłego oraz wysławiające jego zalety i zasługi, zawiera słowa pocieszenia
Lernen beginnen
tren
nurt w poezji polskiej lat 50. i 60. XX w., którego przedstawiciele wprowadzali do utworów motywy brzydoty, choroby, kalectwa i tandety.
Lernen beginnen
turpizm
poezja wzywająca do walki za ojczyznę, nazwana tak od imienia starożytnego greckiego poety (VII w. p.n.e.), który słynął z patriotycznych wierszy.
Lernen beginnen
tyrteizm
właściwość chrześcijańskiej Europy w epoce średniowiecza polegająca na jej kulturowym ujednoliceniu, które dotyczyło różnych zjawisk: systemu społeczno-politycznego, języka, świąt i obrzędów religijnych, systemu szkolnictwa, wzorów architektury, sztuki
Lernen beginnen
uniwersalizm średniowieczny
gatunek literatury dydaktycznej, utwór ukazujący doskonale zorganizowane społeczeństwo, które rozwija się w sposób harmonijny dzięki sprawiedliwemu państwu i wzorowo działającym instytucjom.
Lernen beginnen
utopia
pogląd filozoficzny, według którego pożytek powinien stanowić główny cel działań indywidualnych i społecznych oraz podstawowe kryterium moralnej oceny człowieka.
Lernen beginnen
utylitaryzm
postawa, która dopuszcza posługiwanie się przez jednostkę zdradą, kłamstwem i podstępem w walce o wolność całego narodu; nazwana tak od reprezentującego ją tytułowego bohatera powieści poetyckiej Mickiewicza
Lernen beginnen
wallenrodyzm
postawa bohatera, który poświęca życie dla wolności ojczyzny i innych ludzi; określenie utworzone od imienia legendarnego szwajcarskiego rycerza ze średniowiecza.
Lernen beginnen
winkelriedyzm

Sie müssen eingeloggt sein, um einen Kommentar zu schreiben.