gmina Cegłów

 0    9 Datenblatt    karolinawojtal6
mp3 downloaden Drucken spielen überprüfen
 
Frage język polski Antworten język polski
nazwa gminy
Lernen beginnen
Cegłów
liczba mieszkańców
Lernen beginnen
6 075 osób, stan na rok 2017
lokalizacja, rodzaj
Lernen beginnen
Gmina wiejska znajdująca się w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim.
herb
Lernen beginnen
herb auf Polnisch
herb
rozrywka
Lernen beginnen
Niewielka odległość nieco ponad 50 km. od Warszawy sprawia, że gmina Cegłów jest idealnym miejscem na wypoczynek na czystym powietrzu, z dala od miejskiego zgiełku. Jej walory można docenić korzystając ze szlaków turystycznych (pieszych i rowerowych), bądź... wybierając się na grzybobranie, które na które sezon trwa praktycznie od maja aż do listopada.
przyroda
Lernen beginnen
Rezerwat leśny „Jedlina” należy do jednego z najbardziej wartościowych w Polsce. W okolicznych lasach można spotkać dęby i sosny liczące od 100 do 150 lat. W Cegłowie i okolicach znajduje się aż dwanaście drzew zaliczanych do pomników przyrody, a wiele gatunków i odmian mchu tworzą wspaniały kolorowy dywan przeplatany od czasu do czasu kwiatami i ziołami.
zabytki
Lernen beginnen
Do najciekawszych zabytków Cegłowa można zaliczyć kościół parafialny św. Jana Chrzciciela i św. Andrzeja apostoła z I połowy XIV wieku. Wewnątrz znajduje się ołtarz główny z figurami, rzeźbami dłuta Lazarusa, ucznia Wita Stwosza wykonany około 1510 roku, oraz jeszcze cztery zabytkowe ołtarze barokowe z XIX wieku.
ciekawostki
Lernen beginnen
W początkowej wersji, na herbie Cegłowa widniało tylko jedenaście kłosów zboża. Symbolizowały one nie tylko urodzajność gleb, ale miały także szersze znaczenie: każdy kłos przypadał na jednego apostoła – pominięto Judasza. Co więcej, miały też świadczyć o randze miasta, gdyż im więcej kłosów było w herbie, tym większe miasto miało znaczenie.
strona internetowa
Lernen beginnen
https://ceglow.pl

Sie müssen eingeloggt sein, um einen Kommentar zu schreiben.