gmina Ciasna

 0    9 Datenblatt    karolinawojtal6
mp3 downloaden Drucken spielen überprüfen
 
Frage język polski Antworten język polski
nazwa gminy
Lernen beginnen
Ciasna
liczba mieszkańców
Lernen beginnen
7938 osób (stan na 2006 r.)
lokalizacja, rodzaj
Lernen beginnen
Gmina wiejska, znajdująca się w województwie śląskim, w powiecie lublinieckim.
herb
Lernen beginnen
herb auf Polnisch
herb
rozrywka
Lernen beginnen
Przez Ciasną przepływa rzeka Liswarta, której kręty bieg jest prawdziwą atrakcją dla kajakowiczów, w związku z czym co roku są na niej organizowane liczne spływy.
przyroda
Lernen beginnen
Na terenie gminy Ciasna znajduje się rezerwat "Cisy koło Sierakowa", który, jak sama nazwa mówi, zajmuje się ochroną cisów. Oprócz tego w gminie możemy także zwiedzić rezerwat przyrody "Łęg nad Młynówką" o powierzchni ok. 90ha czy Park Krajobrazowy Lasy nad Górna Liswartą z licznymi pomnikami przyrody.
zabytki
Lernen beginnen
Położenie gminy wpłynęło na to, że na jej terenie znajdują się liczne zespoły pałacowo-parkowe, zakładane przez niemiekcie rody. Oprócz nich, ciekawy jest także pozostały budynek po kompleskie Fabryki Fajek Glinianych, które to eksportowano między innymi do Anglii czy Holandii.
ciekawostki
Lernen beginnen
Do XIX w. rejon zaliczał się do potentatów hutnictwa żelaza na Śląsku. Za czasów pruskiego króla Fryderyka Wielkiego w roku 1753 na terenie gminy powstała Fabryka Fajek Glinianych, z której do dziś zachował się jeden obiekt o unikalnej na skalę europejską wartości historycznej.
strona internetowa
Lernen beginnen
http://ciasna.pl

Sie müssen eingeloggt sein, um einen Kommentar zu schreiben.