gmina Drwinia

 0    9 Datenblatt    karolinawojtal6
mp3 downloaden Drucken spielen überprüfen
 
Frage język polski Antworten język polski
nazwa gminy
Lernen beginnen
Drwinia
liczba mieszkańców
Lernen beginnen
6 311 osób, stan na rok 2006
lokalizacja, rodzaj
Lernen beginnen
Gmina wiejska znajdująca się w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim.
herb
Lernen beginnen
herb auf Polnisch
herb
rozrywka
Lernen beginnen
Choć walory gminy mogą niknąć w cieniu znajdującego się niedaleko Krakowa, to właśnie spokój i obcowanie w nienaruszoną przyrodą są największymi atutami Wąwolicy. Znajduje się tam ponad 100 km szlaków turystycznych (zarówno pieszych jak i rowerowych), a wspaniałym miejscem na odpoczynek po długiej wędrówce będzie urokliwy dwór i park w Bieńkowicach.
przyroda
Lernen beginnen
To właśnie urokliwa przyroda jest największym atutem gminy. Na jej terenie znajdują się trzy leśniczówki, związane z bezpośrednim sąsiedztwem Puszczy Niepołomickiej, która ma za zadanie chronić tamtejszą roślinność w nienaruszonym stanie. A jest o co dbać – w centralnej części puszczy rośnie "dąb Jagiełły" liczący ok. 1000 lat. Unikalny na skalę kraju jest także Ośrodek Hodowli Źubra, gdzie na obszarze ok. 50 ha żyje 25 sztuk tych rzadkich zwierząt).
zabytki
Lernen beginnen
Do zabytków w rejonie gminy Wąwolica z pewnością należy zaliczyć kościół w Milkuszowicach, wybudowany w połowie XIX wieku w stylu neobarokowym i eklektycznym. Warto jednak także wybrać się do Wyżyc, gdzie lokalne zabudownia z przełomu XIX i XX wieku są doskonałym przykładem lokalnego budownictwa – na zrąb, z wysuwanymi dachami i widocznymi gankami.
ciekawostki
Lernen beginnen
W gminie, jeszcze na początku XX wieku, dokonano ciekawego odkrycia. Prowadzone w Grobli badania archeologiczne natrafiły na skarb monet, głównie polskich, arabskich i niemieckich. Do skarbu wliczały się też inne wartościowe przedmioty.
strona internetowa
Lernen beginnen
http://www.drwinia.pl/

Sie müssen eingeloggt sein, um einen Kommentar zu schreiben.