gmina Olkusz

 0    9 Datenblatt    karolinawojtal6
mp3 downloaden Drucken spielen überprüfen
 
Frage język polski Antworten język polski
nazwa gminy
Lernen beginnen
Olkusz
liczba mieszkańców
Lernen beginnen
49 022 osób, stan na grudzień 2014 r.
lokalizacja, rodzaj
Lernen beginnen
gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim.
herb
Lernen beginnen
herb auf Polnisch
herb
rozrywka
Lernen beginnen
Oprócz wielu urokliwych zabytków i dzikiej przyrody otaczającej tereny Olkusza, gmina posiada także obiekty do wypoczynku i rekreacji. Jednym z nich jest "Silver Park" - jedna z największych baz sportowo-wypoczynkowych w Polsce. Można tam korzystać z torów i ścieżek specjalnie przystosowanych dla rolkarzy, rowerzystów czy deskorolkarzy.
przyroda
Lernen beginnen
Na terenie gminy znajduje się rezerwat przyrody "Pazurek" - liczący sobie niemal 200 ha obszar pradawnych lasów, jakie niegdyś otaczały Olkusz od północy. W bukowych i jaworowych lasach znajdują się stanowiska wielu chronionych i zagrożonych gatunków flory. Warto także odwiedzić Januszkową Górę - jedno z najbardziej malowniczych jurajskich wzniesień, gdzie znajduje się aż 11 jaskiń i schronów skalnych.
zabytki
Lernen beginnen
Usytuowanie na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej sprawiło, że jedna z ciekawszych warowni na Szlaku Orlich Gniazd, Zamek Rabsztyn, można oglądać właśnie w gminie Olkusz. Natomiast w centrum Olkusza także można spotkać się z historią, zwiedzając podziemia ratusza czy podziwiając baszty i mury miejskie.
ciekawostki
Lernen beginnen
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nie tylko w Kopiec Kościuszki jest nie tylko w Krakowie. Podobny znajduje się właśnie w Olkuszu, gdzie w 1861 r. został usypany przez mieszkańców dla uczczenia 44 rocznicy śmierci polskiego generała.
strona internetowa
Lernen beginnen
http://www.umig.olkusz.pl/

Sie müssen eingeloggt sein, um einen Kommentar zu schreiben.