gmina Olsztyn

 0    9 Datenblatt    karolinawojtal6
mp3 downloaden Drucken spielen überprüfen
 
Frage język polski Antworten język polski
nazwa gminy
Lernen beginnen
Olsztyn
liczba mieszkańców
Lernen beginnen
7966 osób według danych z grudnia 2015 r.
lokalizacja, rodzaj
Lernen beginnen
Gmina wiejska znajdująca się w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim.
herb
Lernen beginnen
herb auf Polnisch
herb
rozrywka
Lernen beginnen
Gmina Olsztyn jest wymarzonym miejscem dla osób lubiących spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu. Zwolennicy pieszych wędrówek mają do dyspozycji szlaki turystyczne, które dają możliwość podziwiania piękna jury krakowsko - częstochowskiej. Jednak można także zejść pod ziemię i zwiedzić jedną z wielu jaskiń, lub wypożyczyć sprzęt wspinaczkowy i zdobyć jeden z ostańców skalnych. Do tego istnieje możliwość spróbowania swoich sił w jeździe konnej, na quadach czy... skokach spadochronowych.
przyroda
Lernen beginnen
Usytuowanie w centrum jury krakowsko - częstochowskiej sprawia, że gmina Olsztyn może się pochwalić różnorodnością terenu i niecodziennymi formami skalnymi. Liczne jaskinie (niektóre z nich osiągają nawet głębokość 75 m.!), liczne góry i wzniesienia, a także wapienne ostańce. Dodatkowo, na terenie gminy można natknąć się na objęte ochroną wyjątkowe przykłady flory i fauny.
zabytki
Lernen beginnen
Najbardziej znanym zabytkiem gminy Olsztyn są oczywiście ruiny zamku, wchodzącego w skład systemu tzw. "Orlich Gniazd", obejmujących warownie na pograniczu śląsko-małopolskim. Przy zamku znajduje się również zabytkowa, drewniana szopka ruchoma. Natomiast w miejscowości Zrębice, można zobaczyć bunkry z okresu II wojny światowej czy cmentarz wojenny.
ciekawostki
Lernen beginnen
Dzięki dużemu nagromadzeniu na terenie gminy jaskiń dość duża jest różnorodność gatunkowa nietoperzy. Spośród 22 gatunków nietoperzy spotykanych w Polsce, 18 stwierdzono w okolicach Olsztyna i Janowa. Jeżeli ktoś nie lubi tych zwierzęcych wampirów, lepiej nie wchodzić do jaskiń z włączoną latarką!
strona internetowa
Lernen beginnen
http://www.olsztyn-jurajski.pl

Sie müssen eingeloggt sein, um einen Kommentar zu schreiben.