gmina Rejowiec

 0    9 Datenblatt    karolinawojtal6
mp3 downloaden Drucken spielen überprüfen
 
Frage język polski Antworten język polski
nazwa gminy
Lernen beginnen
Rejowiec
liczba mieszkańców
Lernen beginnen
6763 osób, według danych z czerwca 2004 r.
lokalizacja, rodzaj
Lernen beginnen
Gmina miejsko-wiejska znajdująca się w województwie lubelskim, w powiecie chełmskim
herb
Lernen beginnen
herb auf Polnisch
herb
rozrywka
Lernen beginnen
Przez tereny gminy wiedzie szlak turystyczny "Szlak Arian". Jest to niezwykle ciekawy sposób na zapoznanie się z życiem i działalnością Pawła Orzechowskiego, należącego do braci polskich (zwanych arianami). Drugi szlak turystyczny w gminie, tym razem nazwany na cześć Mikołaja Reja, jest szlakiem rowerowym.
przyroda
Lernen beginnen
Ogromny kompleks parkowy przy pałacu Ossolińskich jest perłą przyrodniczą w gminie Rejowiec. Wśród ok. 200 drzew 11 gatunków przeważają lipa drobnolistna, klon zwyczajny, kasztanowiec biały oraz jesion wyniosły. Historia parku sięgająca aż do XIX wieku powoduje, że wiele z tych drzew może poszczycić się sędziwym wiekiem.
zabytki
Lernen beginnen
Na terenie gminy Rejowiec znajduje się klasycystyczno-eklektyczny pałac Ossolińskich z pierwszej połowy XIX wieku, pomnik Mikołaja Reja czy zespół pałacowo-parkowy w Rejowcu: pałac klasycystyczny z ogrodami angielskimi.
ciekawostki
Lernen beginnen
Choć miasto Rejowiec powstało już w 1547 r. z inicjatywy Mikołaja Reja, to prawa miejskie zostały mu odebrane na ponad dwa stulecia. Jeszcze do roku 2017 była to gmina wiejska, dopiero w styczniu 2017 r. Rejowiec ponownie otrzymał prawa miejskie, a za tym cała gmina przekształciła się na miejsko-wiejską.
strona internetowa
Lernen beginnen
http://www.gmina. rejowiec.pl

Sie müssen eingeloggt sein, um einen Kommentar zu schreiben.