gmina Ryńsk

 0    9 Datenblatt    karolinawojtal6
mp3 downloaden Drucken spielen überprüfen
 
Frage język polski Antworten język polski
nazwa gminy
Lernen beginnen
Ryńsk
liczba mieszkańców
Lernen beginnen
8 600 osób, stan na 2006 rok
lokalizacja, rodzaj
Lernen beginnen
Gmina wiejska znajdująca się w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie wąbrzeskim.
herb
Lernen beginnen
herb auf Polnisch
herb
rozrywka
Lernen beginnen
Liczne jeziora i tereny zielone na terenie gminy sprawiają, że jest to miejsce często i chętnie odwiedzane przez turystów. Szczególną popularnością cieszy się jezioro Wieczno, gdzie nie tylko można zażyć kąpieli, wypożyczyć sprzęt wodny, ale także spróbować swoich sił w windsurfingu czy kitesurfingu.
przyroda
Lernen beginnen
Dużymi walorami turystycznymi odznaczają się przede wszystkim rezerwat „Wronie” oraz obszar chronionego krajobrazu „Obszar kompleksu torfowiskowo-jeziorno-leśnego Zgniłka-Wieczno-Wronie”. W związku z tym utworzono szlaki turystyczne - trzy zwyczaje i dwa tematyczne (szlak Grunwaldzki oraz szlak Towarzystwa Jaszczurczego).
zabytki
Lernen beginnen
Gmina Ryńsk posiada interesujące, lecz mało rozpropagowane, dziedzictwo kulturowe w postaci obiektów zabudowy sakralnej i świeckiej oraz stanowisk archeologicznych: wiejskie kościoły i kaplice, zespoły pałacowo-parkowe, gorzelnie i kuźnie, wsie o zachowanym układzie przestrzennym oraz stare, drewniane domy.
ciekawostki
Lernen beginnen
Pochodzący z Ryńska chorąży ziemi chełmińskiej, Mikołaj, był założycielem Związku Jaszurczego - organizacji, która miała na celu ochronę praw rycerstwa przed uciskiem krzyżackim, a w późniejszej fazie: przyłączenie ziemi chełmińskiej do Polski.
strona internetowa
Lernen beginnen
http://www.gminarynsk.pl

Sie müssen eingeloggt sein, um einen Kommentar zu schreiben.