gmina Zagnańsk

 0    9 Datenblatt    karolinawojtal6
mp3 downloaden Drucken spielen überprüfen
 
Frage język polski Antworten język polski
nazwa gminy
Lernen beginnen
Zagnańsk
liczba mieszkańców
Lernen beginnen
12 746 osób; stan na czerwiec 2006 r.
lokalizacja, rodzaj
Lernen beginnen
Gmina wiejska znajdująca w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim
herb
Lernen beginnen
herb auf Polnisch
herb
rozrywka
Lernen beginnen
Oprócz malowniczych szlaków turystycznych wiodących przez tereny gminy (dwa rowerowy i pięć pieszych), znajdą tu coś dla siebie także fani bardziej ekstremalnych wrażeń - pozwala na to profesjonalny skatepark.
przyroda
Lernen beginnen
Kiedy mówimy o przyrodzie w gminie Zagnańsk, oczywiście na pierwszy plan wysuwa się Dąb Bartek - jeden z najstarszych, a na pewno najbardziej znanych dębów w Polsce. Warto jednak pamiętać o rezerwacie "Barcza" - niewielkim malowniczym jeziorze, otoczonym przez drzewa iglaste, które powstało w wyniku zalania wyrobiska po kopalni piaskowców kwarcytowych.
zabytki
Lernen beginnen
Ciekawym miejscem do odhaczenia na mapie Zagnańska są ruiny huty "Józef" w Samsonowie. Są one częścią zachowanych pozostałości zakładów przemysłowych Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego.
ciekawostki
Lernen beginnen
W kamieniołomie Zachełmie polscy naukowcy trafili ślady najstarszego stworzenia poruszającego się na czterech nogach. Tetrapod - bo tak nazwano zwierzę, żył pond 40 mln. lat temu, kiedy to na terytorium dzisiejszej Polski panował klimat tropikalny. Ponoć wyglądem stworzenie przypominało ogromną jaszczurkę.
strona internetowa
Lernen beginnen
http://www.zagnansk.pl/

Sie müssen eingeloggt sein, um einen Kommentar zu schreiben.