Oznaczenia tempa w muzyce

5  1    21 Datenblatt    lenka1
mp3 downloaden Drucken spielen überprüfen
 
Frage Antworten
grave
Lernen beginnen
ciężko, poważnie
largo
Lernen beginnen
szeroko
lento
Lernen beginnen
powoli
adagio
Lernen beginnen
wolno
andante
Lernen beginnen
w tempie spokojnego kroku
moderato
Lernen beginnen
umiarkowanie
allegretto
Lernen beginnen
ruchliwie, dość szybko (ale wolniej niż allegro)
allegro
Lernen beginnen
ruchliwie, wesoło, prędko
vivo, vivace
Lernen beginnen
żywo, szybko
presto
Lernen beginnen
śpiesznie
prestissimo
Lernen beginnen
bardzo szybko
presto vivacissimo
Lernen beginnen
bardzo żywo
a tempo, tempo primo
Lernen beginnen
powrót do poprzedniego tempa
assai
Lernen beginnen
dość
meno
Lernen beginnen
mniej
molto
Lernen beginnen
bardzo
piú
Lernen beginnen
więcej
poco a poco
Lernen beginnen
coraz bardziej
poco un poco
Lernen beginnen
trochę
quasi
Lernen beginnen
jakby
sempre
Lernen beginnen
zawsze, stale

Tempo w muzyce - wiedza kulturalna nie tylko dla muzyków!

Tempo w muzyce oznacza się specjalistycznymi terminami. Należy je po prostu zapamiętać i, niestety, nie ma innego sposobu na nauczenie się terminów niż żmudne, pamięciowe przyswajanie nazw. Tempo jest podstawową wiedzą muzyczną dla każdego, kto uczy się śpiewu, gry na instrumencie, a nawet podstaw rytmiki. Warto także zdać sobie sprawę z faktu, że terminy muzyczne oznaczające m.in. wolne tempo w muzyce są ogólnymi terminami z zakresu teorii kultury. Bez ich przyswojenia nie ma możliwości zrozumienia wielu utworów literackich, a nawet plastycznych odwołujących się bezpośrednio do muzyki. Zatem: tempo w muzyce i jego nazwy znać musi każdy, kulturalny człowiek, nawet jeśli nie jest on zawodowym muzykiem. Fiszki pomogą w tej lekcji i ćwiczeniu pamięci, niezależnie od tego, czy jesteśmy dziećmi, czy dorosłymi: terminy muzyczne z zestawem fiszek zapamiętamy naprawdę szybko i sprawnie. Wkrótce okaże się, że tempo w muzyce i jego określenia wcale nie są takie straszne.

Grave, largo, lento ... ucz się krok po kroku, a zapamiętasz na zawsze!

Fiszki do nauki terminów oznaczających tempo w muzyce są doskonałe edukacyjnie, bo najprostsze z możliwych. Po lewej stronie mamy terminy w ich poprawnym, oryginalnym zapisie: grave-ciężko, poważnie, largo-szeroko, lento-powoli, adagio-wolno, andante -w tempie spokojnego kroku, moderato-umiarkowanie, allegretto-ruchliwie, dość szybko (ale wolniej niż allegro), allegro - ruchliwie, wesoło, prędko, vivo, vivace-żywo, szybko, presto-śpiesznie, prestissimo-bardzo szybko i tak dalej, aż do ostatniego, popularnego terminu tempa muzycznego, czyli sempre-zawsze, stale. Metoda uczenia się z fiszkami poprawnych nazw tempa w muzyce jest niezawodna, a jej efekty pozostają w żywej pamięci na całe życie. Inną, równie ciekawą lekcją jak “Tempo w muzyce” jest włoskie określenia agogiki i dynamiki z zasad muzyki Franciszka Wesołowskiego, która rozszerza dostępną w tej lekcji wiedzę o dodatkowe terminy. Jeżeli więc po tej lekcji czujesz niedosyt i pragniesz się dalej dokształcać w tym kierunku, to lekcje Fiszkoteki stoją otworem.

Więcej włoskiego na Fiszkotece

Język włoski należy do najpiękniejszych, najlepiej brzmiących języków w Europie. Nic dziwnego, że to właśnie we Włoszech muzyka rozwinęła skrzydła. W obecnych czasach wielu jest świetnych włoskich artystów, którzy niosą chlubę muzyce i są znani na całym świecie, chociażby taka osobistość, jak Andrea Bocelli. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś o dawnych włoskich (i nie tylko) kompozytorach, to koniecznie zajrzyj do tej lekcji - słynni kompozytorzy. Co do języka włoskiego - możesz zacząć się go uczyć razem z nami w każdej chwili! Dysponujemy wieloma ciekawymi kursami, które z pewnością Cię zainteresują. Możesz spróbować swoich sił z włoski w 1 dzień i sprawdzić, czy włoski to język, którego chcesz się uczyć i to zupełnie za darmo!

Kommentare:

er schrieb: 2011-11-27 15:22:25
Fajne !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

dymek er schrieb: 2012-01-03 15:03:50
dzięki bardzo mi to pomogło

Sie müssen eingeloggt sein, um einen Kommentar zu schreiben.