Cudzoziemka - streszczenie lektury

 0    12 Datenblatt    blablabla
mp3 downloaden Drucken spielen überprüfen
 
Frage język polski Antworten język polski
Autor:
Lernen beginnen
Maria Kuncewiczowa.
Data pierwszego wydania:
Lernen beginnen
„Cudzoziemka” początkowo ukazywała się w odcinkach w „Kurierze Porannym” od 31 marca do 14 lipca 1935 roku.
Epoka literacka:
Lernen beginnen
dwudziestolecie międzywojenne.
Rodzaj literacki:
Lernen beginnen
epika.
Gatunek literacki:
Lernen beginnen
powieść psychologiczna.
Czas akcji:
Lernen beginnen
akcja powieści rozgrywa się w ciągu jednego dnia. W poniedziałkowy poranek główna bohaterka odwiedza w domu córkę, Martę, spędza u niej kilka godzin i wieczorem wraca do swojego mieszkania.
Miejsce akcji:
Lernen beginnen
akcja „Cudzoziemki” rozgrywa się w Warszawie, w mieszkaniu Marty, później w pokoju wynajmowanym przez Różę u państwa Strawskich.
Bohaterowie:
Lernen beginnen
Róża Żabczyńska, Adam, Marta, Władyś, Paweł, Jadwiga.
Struktura dzieła:
Lernen beginnen
składa się z dwudziestu jeden rozdziałów. Charakterystyczną cechą dzieła jest dwutorowość czasu i narracji
Wymowa ideowa:
Lernen beginnen
autorka ukazała losy głównej bohaterki, która u progu śmierci dokonuje rozrachunku z całym nieudanym życiem, szuka przyczyn osobistej klęski, analizując własną psychikę
Czas akcji:
Lernen beginnen
rozgrywa się w ciągu jednego dnia
miejsce akcji:
Lernen beginnen
Miejscem akcji czasu teraźniejszego jest Warszawa

Cudzoziemka - streszczenie

Tytułowa cudzoziemka to Róża Żabczyńska. Rosjanka musi zostawić wszystko, co ma najcenniejsze - szkołę muzyczną, miłość - i wyrusza do Polski. Od samego początku czuje się w tym kraju obca i wyszydzana. Wychodzi za syna burmistrza Adama Żabczyńskiego, raczej z rozsądku, niż z miłości i rodzi mu 3 dzieci. Niestety, nie jest szczęśliwa, tęskni za muzyką, nie okazuje uczuć mężowi, dla ludzi jest raczej oschła, agresywna, zawsze gotowa, aby odeprzeć atak. Od dzieci wymaga bardzo wiele, jest surowa i nieprzyjemna. U progu śmierci szuka przyczyn swojej klęski, zastanawia się nad swoim losem. Cudzoziemka - bohaterowie: Róża Żabczyńska, Adam (mąż), Marta (córka), Władysław (syn), Paweł (mąż Marty) i Jadwiga (żona Władysława).

Cudzoziemka - powieść psychologiczna

W 1935 roku ‘Cudzoziemkę’ napisała Maria Kuncewiczowa. Książka skupia się na aspekcie psychologicznym, przeżycia głównej bohaterki zostały bardzo wnikliwie opisane. ‘Cudzoziemka’ dobitnie pokazuje osobę, którą zniszczyły kompleksy, zawiść, która w Polsce czuje się obca, odrzucona i nie mogąc się z tym pogodzić, powoli niszczy zarówno swoje życie, jak i życie najbliższych. Maria Kuncewiczowa świetnie przedstawiła tragizm Róży. Książka jest naprawdę ciekawa, więc aby lepiej ją poznać, zachęcamy, żeby przed zapoznaniem się z lekcją ją przeczytać!

Lektury na Fiszkotece

Lektury Fiszkoteki to świetny sposób na odświeżenie materiału bezpośrednio przed sprawdzianem! Lekcje zawierają same najpotrzebniejsze informacje i są krótkie, przez co łatwo je opanować. Znajdziesz u nas niemal każdą omawianą lekturę. Nie zwlekaj i sprawdź już teraz! Ferdydurke, ludzie bezdomni, Dziady.

Sie müssen eingeloggt sein, um einen Kommentar zu schreiben.