gmina Pruszcz

 0    9 Datenblatt    karolinawojtal6
mp3 downloaden Drucken spielen überprüfen
 
Frage język polski Antworten język polski
nazwa gminy
Lernen beginnen
Pruszcz
liczba mieszkańców
Lernen beginnen
9240 osób, stan na 2012 rok
lokalizacja, rodzaj
Lernen beginnen
Gmina wiejska znajdująca się w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim.
herb
Lernen beginnen
herb auf Polnisch
herb
rozrywka
Lernen beginnen
Na terenie gminy znajduje się dużo niewielkich jezior (m.in. Topólno, Pluszno, Księże), które mogą być wspaniałą atrakcją dla turystów i okazją do wyrwania się ze zgiełku miasta. Kiedy jednak najdzie na ochota na aktywny wypoczynek, liczne zabytki sakralne i szlaki turystyczne z pewnością nie pozwolą nam na nudę!
przyroda
Lernen beginnen
Wschodnia część gminy położona jest na terenie Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego, gdzie występują liczne siedliska chronionych ptaków, chrząszczy i roślin. Dodatkowo, ten obszar miny został objęty dwoma obszarami Natura 2000. Wszystko po to, aby ochronić zbocze doliny Wisły oraz jej dolinę stanowiącą korytarz ekologiczny o znaczeniu kontynentalnym.
zabytki
Lernen beginnen
W Gołuszycach znajduje się Zespół Dworsko – Parkowy. Obejmuje dwór wzniesiony około 1880 roku, kaplicę z 1929 roku i park krajobrazowy ze zbiornikiem wodnym oraz zabytkowym drzewostanem z dwoma pomnikami przyrody. Dodatkowo na terenie gminy można zwiedzać kościół poewangelicki w Wałdowie z XIX wieku czy także XIX-wieczny dom z kuźnią, z zachowanymi narzędziami kowalskimi.
ciekawostki
Lernen beginnen
Pruszcz może również słynąć z charakterystycznych przydrożnych alei. Wyjątkowa jest ta w Serocku, utworzona przez szpaler 100 dębów szypułkowych, ale także w Łowinku, gdzie 160 jarzębów szwedzkich z okazami powyżej 300 cm w obwodzie tworzy przepiękną drogę.
strona internetowa
Lernen beginnen
http://www.pruszcz.pl

Sie müssen eingeloggt sein, um einen Kommentar zu schreiben.