Śluby panieńskie - streszczenie lektury

5  1    11 Datenblatt    blablabla
mp3 downloaden Drucken spielen überprüfen
 
Frage język polski Antworten język polski
Autor:
Lernen beginnen
Aleksander Fredro.
Tytuł:
Lernen beginnen
Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca.
Pierwsze wydanie:
Lernen beginnen
1832.
Rodzaj literacki:
Lernen beginnen
dramat.
Gatunek literacki:
Lernen beginnen
komedia intrygi.
Czas i miejsce akcji:
Lernen beginnen
I połowa XIX wieku, dworek szlachecki położony nieopodal Lublina.
Bohaterowie:
Lernen beginnen
głównym bohaterem jest Gustaw; bohaterowie pierwszoplanowi to: Aniela, Klara, Albin, Radost, Pani Dobrójska; bohaterem epizodycznym jest Jan.
Problematyka:
Lernen beginnen
utwór jest historią dojrzewania do uczucia, jak również opowieścią o walce o miłość.
Utwór jest przykładem:
Lernen beginnen
komedii intrygi i charakteru; antysentymentalnej; wyidealizowania dworku szlacheckiego i ziemiańskiego modelu życia; polemiki z romantycznym modelem miłości.
Motywy literackie:
Lernen beginnen
Teoria magnetyzmu (mesmeryzmu), Bohater romantyczny, Miłość, Prawo młodych ludzi do wyboru życiowego partnera, Cierpienia w małżeństwie bez miłości
Kompozycja i struktura „Ślubów panieńskich”:
Lernen beginnen
Komediodramat liczy pięć aktów, z których pierwszy składa się z dziesięciu scen (pełni rolę ekspozycji dramatu), drugi – dziewięć, trzeci – sześć, czwarty – 9, a piąty – osiem scen.

Śluby panieńskie – komedia Fredry na Fiszkotece

A właściwie nie komedia, lecz komediodramat! Napisał go Aleksander Fredro i jest to piękna opowieść o dojrzewaniu do miłości. Główny bohater Gustaw, początkowo imprezowicz i lekkoduch, dowiedziawszy się o zawarciu ślubów panieńskich przez Klarę i Anielę zakochuje się w Anieli, z którą wcześniej ojciec planował go ożenić. Śluby polegały na całkowitej nienawiści do mężczyzn i zabraniały bliższych kontaktów z nimi. Książka opowiada o tym, jak Gustaw próbuje podstępem rozkochać w sobie Anielę. Czy mu się udaje? Aby się tego dowiedzieć, będziesz musiał zajrzeć do książki! Każdy, kto choć trochę zainteresowany jest romantyzmem i miłosnymi rozterkami będzie bardzo zadowolony, czytając "śluby". Jeżeli jednak nie masz czasu na czytanie, polecamy w pierwszej kolejności przeczytać "śluby panieńskie" - streszczenie, a następnie powtórzyć sobie wszystkie informacje korzystając z naszej lekcji. Dobrym pomysłem będzie również obejrzenie filmu. Wpisując hasło "śluby panieńskie film", trafisz na dzieło z 2010 roku, wyreżyserowane przez Filipa Bajona.

Co w zestawie?

Znajdziesz tutaj m.in.: autora, datę wydania, problematykę, streszczenie krótkie, bohaterów, czas i miejsce akcji, a więc same niezbędne informacje, bez których nie poradzisz sobie na sprawdzianie. Lekcja ta najlepiej nadaje się do szybkiej powtórki przed egzaminem. Jest zbiorem krótkich, lecz najważniejszych informacji ze "ślubów". Jest przyjemna i łatwa do zapamiętania, nie będzie też stanowić większych problemów. Dzięki naszej aplikacji będziesz mógł do tej lekcji zawsze wrócić, gdzie i kiedy chcesz.

Lektury na Fiszkotece

Jeżeli spodobała Ci się nauka z nami, to sprawdź koniecznie inne lekcje z serii streszczeń. Z pewnością zechcesz skorzystać z takich pozycji jak: Balladyna napisana przez Juliusza Słowackiego, Świętoszek Moliera, czy Zemsta Fredro. Mamy nadzieję, że dzięki nam zdasz wiele egzaminów! Życzymy powodzenia!

Sie müssen eingeloggt sein, um einen Kommentar zu schreiben.