komórka roślinna

 0    9 Datenblatt    mentor2
mp3 downloaden Drucken spielen überprüfen
 
Frage język polski Antworten język polski
BŁONA BIOLOGICZNA
Lernen beginnen
FUNKCJE: - chroni komórki przed działaniem czynników fizycznych, chemicznych i przed wnikaniem obcych organizmów, w szczególności chorobotwórczych. - reguluje transport wybranych substancji z i do komórki. - reaguje na bodźce chemiczne, termiczne i mechaniczne, - pełni funkcje enzymatyczne, katalizując różne reakcje metaboliczne, - utrzymują równowagę między ciśnieniem osmotycznym wewnątrz i na zewnątrz komórki.
JĄDRO KOMÓRKOWE
Lernen beginnen
FUNKCJE: - centrum sterujące aktywnością metaboliczną komórki, - nośnik informacji genetycznej. - stała liczba chromosomów dla określonego gatunku
MITOCHONDRIUM
Lernen beginnen
FUNKCJE: - oddychanie komórkowe, - wytwarzanie wielu metabolizmów, - synteza i rozkład aminokwasów.
APARAT GOLGIEGO
Lernen beginnen
FUNKCJE: - Udział w budowie ściany komórkowej – synteza polisacharydów: pektyny i hemicelulozy - Sortowanie i przetwarzanie substratów białkowych i tłuszczowych powstających w cysternach RE - Udział w procesach osmoregulacji soku komórkowego czyli dostarczanie substancji osmotycznie czynnych - Odtruwanie komórki – wiązanie substancji szkodliwych i odtransportowywanie np. do ściany komórkowej.
RETIKULUM ENDOPLAZMATYCZNE
Lernen beginnen
FUNKCJE: - Transport białek i błon w obrębie komórki i między komórkami, - Udział w tworzeniu większości błon w komórce (tzw. przepływ błon) - Udział w biosyntezie lipidów, białek, terpenów, żywic i kutyny, - Podział komórki na odrębne kompartymenty w których zachodzić mogą różne procesy metaboliczne, - Komunikacja między komórkami poprzez plazmodesmy, - Zawiera enzymy i białka strukturalne biorące udział w biogenezie ciał olejowych i magazynowanie lipidów.
RYBOSOMY
Lernen beginnen
FUNKCJE: - Odpowiedzialne za biosyntezę białka, - Występują jako rybosomy cytoplazmatyczne w stanie wolnym, na błonach RE lub połączone nicią mRNA (polisomy) oraz jako rybosomy organellowe (mitochondrialne i plastydowe) - Zawierają rybosomalny RNA (rRNA- syntetyzowany w jąderku) oraz białka (syntetyzowane w rybosomach cytoplazmatycznych)
CYTOSZKIELET
Lernen beginnen
FENKCJE: - Funkcja szkieletowa w interfazie komórki, - Organizacja ruchu cytoplazmy i przemieszczania się organelli, - Tworzenie wrzeciona kariokinetycznego i cytokinetycznego (fragmoplastu) podczas podziałów komórkowych.
WAKUOLA
Lernen beginnen
MAGAZYNUJĄCE: - Gromadzenie produktów ubocznych wtórnego metabolizmu ważnych dla przeżywania i dobrej kondycji rośliny (wydzieliny) oraz zbędnych i szkodliwych (wydaliny) - Magazynowanie substancji zapasowych (białko aleuronowe; cukry; tłuszcze) HYDROLITYCZNA: - Zawiera liczne enzymy hydrolityczne i utleniające (esterazy, hydrolazy, nukleazy, peroksydazy). UTRZYMYWANIE ODPOWIEDNIEJ WARTOŚCI TURGORU: - Zawiera substancje osmotycznie czynne (jony, metabolity pierwotne i wtórne). - Turgor = ciśnien
ŚCIANA KOMÓRKOWA
Lernen beginnen
FUNKCJE: - Nadaje komórce kształt i wzmacnia ją; - Chroni protoplast przed uszkodzeniami mechanicznymi i zabezpiecza przed rozerwaniem przy nadmiernym uwodnieniu komórki - Może być miejscem odkładania materiałów zapasowych (hemiceluloz) - Może być miejscem odkładania substancji trujących

Biologia na Fiszkotece

Przedstawiamy lekcję, po której ukończeniu budowa komórki roślinnej będzie Ci już dobrze znana, a funkcje poszczególnych składników komórki takich jak ściana komórkowa, siateczka śródplazmatyczna czy retikulum endoplazmatyczne zapamiętasz na długo. Jeżeli więc potrzebujesz pomocy przy nauce biologii, która jak wszyscy wiemy polega głównie na zapamiętywaniu, to nie zwlekaj dłużej i zacznij korzystać z naszych lekcji!

Dlaczego akurat fiszki?

Fiszki to innowacyjna metoda nauki, która przynosi świetne efekty, jeśli zdobędziemy się na trochę zaangażowania. Wystarczy urządzenie mobilne, nasza aplikacja i możesz uczyć się wszędzie, o każdej porze dnia i nocy! Dodatkowo dzięki możliwości odsłuchania lekcji możesz uczyć się nawet podczas wykonywania codziennych czynności jak np. sprzątanie czy gotowanie. Jeśli interesującego Cię materiału nie ma u nas w zestawieniu – nic nie szkodzi, fiszki możesz stworzyć samodzielnie.

Biologia w małym palcu

Jeśli zainteresowała Cię ta lekcja i chciałbyś poznać więcej ciekawostek biologicznych lub po prostu potrzebujesz nauczyć się na egzamin to wychodzimy naprzeciw Twoim oczekiwaniom i już teraz udostępniamy Ci kilka lekcji, na które warto zwrócić uwagę: ciekawe pojęcia z biologii, mikrobiologia, Budowa komórki.

Sie müssen eingeloggt sein, um einen Kommentar zu schreiben.