Ünlü yazarlar

 0    12 Datenblatt    VocApp
mp3 downloaden Drucken spielen überprüfen
 
Frage Türkçe Antworten Türkçe
Dante Alighieri
(1265 – 1321)
Lernen beginnen
1308-1320 yılları arasında yazdığı en bilinen eseri "İlahi Komedya"; Cehennem, Araf ve Cennet'e yolculuğulu konu almaktadır.
Giovanni Boccaccio
(1313 – 1375)
Lernen beginnen
Şair ve Rönesans dönemi hümanisti olan Boccacio erken dönem İtalyan düzyazısının şaheseri kabul edilen Decameron'u yazdı. Eser; şehir veba altındayken, Floransa dışında bir villada 7 genç kadın ve 3 genç erkeğin anlattığı 100 hikayenin koleksiyonudur.
Alessandro Manzoni
(1785 – 1873)
Lernen beginnen
Nişanlılar adlı romanı, dünya edebiyatı'nın seçkin örnekleri arasında gösterilir. Bu roman, hem verdiği milliyetçi mesajlarla, hem de modern İtalyan dilinin gelişiminden dolayı İtalyan birleşmesinin sembol eserlerinden olmuştur.
Carlo Collodi
(1826 – 1890)
Lernen beginnen
Avusturya hakimiyeti sırasında, İtalyan birleşmesini savunan yazar ve gazeteci. 1861'de İtalyan krallığının kurulmasıyla gazeteciliği bırakmış, çocuklar için yazmaya başlamıştır. Kendisi "Pinokyo"'nun yaratıcısıdır.
Luigi Pirandello
(1867 –1936)
Lernen beginnen
Sicilyalı drama yazarı ve şair. 1934'de Nobel Edebiyat ödülünü kazanmıştır. Pirandello romanlar, kısa hikayeler ve oyunlar yazmıştır. "6 Kişi bir Yazarını Arıyor" (Sei personaggi in cerca d'autore) oyunuyla modern dramada yenilikçi bir yazar olmuştur.
Goliarda Sapienza
(1924 – 1996)
Lernen beginnen
Gençliğinde tiyatro eğitimi almış, film ve oyunlarda sahne almıştır. 1958'de en ünlü romanı "Mutluluk Sanatı" eserine odaklanmıştır. Başlıktan da anlaşılacağı üzere, kitap ataerkil sisteme karşı kadın özgürlüğünü konu alan bir romandır.
Andrea Camilleri
(1925 -)
Lernen beginnen
Romanları Montalbona isimli dedektif bir karakterin maceraları hakkındadır. Bu kitaplardan uyarlanarak televizyon dizisi çekilmiş ve bir çok dilde yayınlanmıştır.
Oriana Fallaci
(1929 – 2006)
Lernen beginnen
2. Dünya Savaşı sırasında İtalyan anti-faşist hareketine katılmış, uzun ve başarılı bir gazetecilik kariyeri olmuş, dünya liderleri ile yaptığı röportajlarla dünya çapında tanınmıştır. En önemli kitapları; "Doğmamış çocuğa mektup" ve "Tarih ile röportaj".
Umberto Eco
(1932 – 2016)
Lernen beginnen
1980'deki "Gülün adı"isimli romanıyla bilinir. 14. yüzyılda bir İtalyan manastırında geçen romanda, bir cinayet gizemi; işaret bilimi, incil analizleri, orta çağ araştımaları ile çözülmeye çalışılır. 1986'da sinemaya da uyarlanmıştır.
Elena Ferrante
(1943 -)
Lernen beginnen
Takma adı ile çalışan yazar, 60'lı ve 70'li yılların değişken politik atmosferindeki Napoli'de iki genç kadının arkadaşlığını anlattığı bir dizi yazmıştır. En meşhur kitabı "Benim Akıllı Arkadaşım" televizyon dizisi olarak da yayınlanmıştır.
Susanna Tamaro
(1957 -)
Lernen beginnen
Yazarın "Kalbini izle" adlı kitabı uluslararası çok satanlar listesine girmiştir. Kitapta Olga isimli yaşlı bir kadın, Amerika'daki torununa bir mektup yazar ve bazı aile sırlarını açığa çıkarır. Kitap 35'den fazla dile çevirilmiş ve filme uyarlanmıştır.
Roberto Saviano
(1979 -)
Lernen beginnen
İtalya'nın ekonomik gerçekliğini ve Gomorra'nın organize suçları araştırdığı “Gomorrah”ın yazarı. Casalese grubunun 2006'daki ölüm tehditlerinden sonra, Saviano sıkı bir güvenlik protokolü altına alındı. 2006'dan beri polis koruması altında yaşıyor.

Sie müssen eingeloggt sein, um einen Kommentar zu schreiben.