Budowa atomu - pojęcia

5  1    9 Datenblatt    iza17024
mp3 downloaden Drucken spielen überprüfen
 
Frage język polski Antworten język polski
Atom:
Lernen beginnen
Układ złożony z jądra atomowego i poruszających się wokół niego elektronów tworzących powłoki elektronowe.
Jądro atomowe:
Lernen beginnen
Najbardziej wewnętrzna dodatnio naładowana część atomu zawierająca protony i neutrony zwane nukleonami.
Protony:
Lernen beginnen
Cząstki podstawowe wchodzące w skład jądra atomowego mające masę równą 1 unit i ładunek elektryczny równy jednemu elementarnemu ładunkowi dodatniemu.
Neutrony:
Lernen beginnen
Cząstki podstawowe wchodzące w skład jądra atomowego mające masę równą 1 unit i obojętne elektryczne.
Elektrony:
Lernen beginnen
Cząstki podstawowe poruszające się wokół jądra atomowego mające ładunek elektryczny równy jednemu elementarnemu ładunkowi ujemnemu i masę równą 1/1840 u.
Elektrony walencyjne:
Lernen beginnen
Elektrony najbardziej oddalone od jądra atomowego.
Liczba atomowa (Z):
Lernen beginnen
Liczba protonów w jądrze atomowym.
Liczba masowa (A):
Lernen beginnen
Suma liczby protonów i neutronów razem w jądrze atomowym.
Pierwiastek chemiczny:
Lernen beginnen
Zbiór atomów o takiej samej liczbie atomowej.

Budowa atomu - chemia

Budowa atomu to zagadnienie, które każdy omawia na lekcjach chemii. Jest to podstawowa wiedza z tego zakresu i na niej opierają się wszystkie chemiczne założenia. Dzięki atomom istnieje wszystko, co znamy, jednak są one tak małe, że nie potrafimy sobie ich wyobrazić. Taka wiedza na co dzień nie jest potrzebna, jeżeli jednak ktoś pragnie zgłębić tajemnice atomu i mikroświata to ten kurs "Budowa atomu" jest doskonałą okazją, aby zacząć swoją przygodę z chemią.

Budowa atomu - podstawowe pojęcia

Atom jest układem, na który składają się: jądro atomowe (w którym znajdują się protony i neutrony), powłoki elektronowe i znajdujące się na powłokach elektrony. Te znajdujące się na ostatnich powłokach to elektrony walencyjne decydujące o ładunku. Każdy atom posiada ładunek elektryczny. Dzięki ładunkom powstały pierwiastki chemiczne. Każdy pierwiastek chemiczny jest inny i ma inne właściwości, a to wszystko dzięki elektronom. Aby móc policzyć ilość elektronów, protonów i neutronów i dzięki temu oznaczyć pierwiastki chemiczne używa się liczb masowych i atomowych. Najłatwiejsza jest budowa atomu wodoru, to na jej podstawie oblicza się wszystkie inne pierwiastki. Wszystko to zostało tak skonstruowane, aby praca z chemią była jak najprostsza i najskuteczniejsza. Jak widzisz, budowa atomu nie jest wcale tak trudna, jeżeli tylko w odpowiedni sposób zostanie ona zwizualizowana. Obecna technologia pozwala na sporządzenie bardzo dokładnego modelu atomu i dzięki temu budowa atomu jest widoczna jak na dłoni. Pracując na takich modelach, naukowcy są w stanie dokładnie zbadać każdy pierwiastek chemiczny.

Ucz się chemii na Fiszkotece

Dzięki uprzejmości naszych użytkowników teraz możesz uczyć się najważniejszych przedmiotów na Fiszkotece metodą fiszek, która ułatwia naukę i przyspiesza ją. Znajdziesz u nas wiele zagadnień z chemii, podobnych do tych z lekcji "Budowa atomu", w których skład wchodzą m.in. pierwiastki chemiczne - one na pewno Cię zainteresują. Aby ułatwić Ci szukanie, pozwoliliśmy sobie na udostępnienie kilku z nich: Budowa atomu i cząsteczki, wiązania promieniotwórcze, powietrze, tlen i jego właściwości - syntezy i analizy, pierwiastki chemiczne.

Sie müssen eingeloggt sein, um einen Kommentar zu schreiben.