Wielka vs. Mała litera

 0    20 Datenblatt    Mimisia
mp3 downloaden Drucken spielen überprüfen
 
Frage język polski Antworten język polski
Jak napiszesz: JAN BEZ ZIEMI?
Lernen beginnen
Jan bez Ziemi – jeżeli w skład nazwy własnej wchodzą przyimki, to piszemy je małą literą (podobnie: Erazm z Rotterdamu, aleja Żwirki i Wigury), chyba że przyimek znajduje się na początku nazwy – plac Na Rozdrożu
Jak napiszesz: PIŁSUDCZYK – stronnik Piłsudskiego?
Lernen beginnen
piłsudczyk – nazwy utworzone od imion, nazwisk, pseudonimów lub przydomków, oznaczające ludzi związanych z osobą, o której mówi nazwa piszemy małą literą (podobnie: garybaldczyk – zwolennik Garibaldiego, heglista – zwolennik filozofii Hegla)
Jak napiszesz: komedia MOLIEROWSKA – napisana przez Moliera?
Lernen beginnen
komedia Molierowska – przymiotniki odpowiadające na pytanie czyj? i utworzone od nazwiska piszemy wielką literą (podobnie: ballada Mickiewiczowska)
Jak napiszesz: komedia MOLIEROWSKA – w stylu Moliera?
Lernen beginnen
komedia molierowska – przymiotniki odpowiadające na pytanie jaki? i utworzone od nazwiska piszemy małą literą (podobnie: ballada mickiewiczowska – w stylu Mickiewicza)
Jak napiszesz: LUTERANIZM?
Lernen beginnen
luteranizm – nazwy kierunków filozoficznych, doktryn religijnych, ruchów społecznych, politycznych i artystycznych piszemy mała literą (podobnie: marksizm, buddyzm)
Jak napiszesz: OWCZAREK NIEMIECKI?
Lernen beginnen
owczarek niemiecki – nazwy gatunkowe i potoczne zwierząt i roślin piszemy małą literą (podobnie: fiołek, buldog francuski)
Jak napiszesz: SZATAN?
Lernen beginnen
szatan – wszystkie gatunkowe nazwy istot mitologicznych piszemy małą literą (podobnie: faun, anioł, troll)
Jak napiszesz: KSIĘŻYC?
Lernen beginnen
Księżyc, jeżeli chodzi o ten konkretny, krążący wokół ziemi – księżyc, jeżeli chodzi o typ ciała niebieskiego
Jak napiszesz: AZJATA, PROWANSALCZYK, WARSZAWIAK?
Lernen beginnen
Azjata, Prowansalczyk, warszawiak – nazwy mieszkańców części świata, państw, regionów, prowincji, krain piszemy wielką literą, a nazwy mieszkańców miast małą
Jak napiszesz: LUBLINIANKA?
Lernen beginnen
Lublinianka, jeżeli chodzi o mieszkankę Lubelszczyzny – lublinianka, jeżeli chodzi o mieszkankę lublina
Jak napiszesz: MORZE BAŁTYCKIE, MORZE BAŁTYK?
Lernen beginnen
Morze Bałtyckie, ale morze Bałtyk – nazwy będące określeniem typu obiektu geograficznego piszemy małą literą, chyba że wchodzą w skład nazwy własnej (podobnie: Rzeka Świętego Wawrzyńca, ale rzeka Wisła)
Jak napiszesz: KRAKOWSKIE (region)
Lernen beginnen
Krakowskie – nazwy regionów piszemy wielka literą, ale województwa małą (podobnie: województwo lubelskie, ale Lubelskie – region)
Jak napiszesz: KOŚCIÓŁ ŚW. KRZYŻA / KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO KRZYŻA?
Lernen beginnen
kościół św. Krzyża i kościół Świętego Krzyża – skróty w nazwach własnych piszemy małą literą, a jeżeli są rozwinięte wielką (podobnie: rondo gen. De Gaulle'a, ale rondo Generała De Gaulle'a)
Jak napiszesz: KRZYŻAK?
Lernen beginnen
Krzyżak – chociaż nazwy członków zgromadzeń piszemy mała literą (jak: jezuita, dominikanin), to Krzyżacy byli także obywatelami państwa zakonnego
Jak napiszesz: JEŻDŻĘ PEUGEOTEM?
Lernen beginnen
jeżdżę peugeotem – ponieważ chodzi nam o wyrób seryjny, ale już jeżdżę samochodem marki Peugeot – ponieważ chodzi o firmę i markę (podobnie: buty firmy Adidas, ale chodziła w adidasach)
Jak napiszesz: PISMO ŚWIĘTE?
Lernen beginnen
Pismo Święte – tradycyjnie (podobnie: Stary Testament, Nowy Testament) – zazwyczaj w tytułach książek wielką literą piszemy tylko pierwszy wyraz
Jak napiszesz: ŻYCIE WARSZAWY, TWÓJ STYL?
Lernen beginnen
Życie Warszawy, Twój Styl – w tytułach czasopism, wydawnictw seryjnych i witryn internetowych piszemy wielką literą każde słowo, za wyjątkiem przyimków (jak: Mama i Ja)
Jak napiszesz: PRZYŚLIJ PRZEPIS?
Lernen beginnen
Przyślij przepis – chociaż to tytuł czasopisma, to nie odmienia się – w takim przypadku wielką literą piszemy tylko pierwszy wyraz tytułu (podobnie: Mówią wieki, Gotuj z nami)
Jak napiszesz: WIADOMOŚCI (telewizyjne)?
Lernen beginnen
Wiadomości lub wiadomości – jeżeli chodzi nam o konkretny tytuł programu, to piszemy wielką literą, jeżeli tylko o gatunek programu, to małą (podobnie: dziennik, ale już Dziennik telewizyjny)
Jak napiszesz: MŁODA POLSKA?
Lernen beginnen
Młoda Polska – chociaż nazwy okresów historycznych, epok i prądów kulturowych piszemy małą literą

Kommentare:

Michał er schrieb: 2011-04-11 13:52:35
Siema eniu pozdro dla plamy

monamour er schrieb: 2011-12-18 11:28:00
Spoko, tylko niektóre mnie trochę zirytowały. Np. takie jak nazwy czasopism. Skąd mam wiedzieć, że w ogóle takowe istnieją? Poza tym w niektórych było coś takiego: z małej, jeżeli, a z dużej wtedy, kiedy... I jak tu odpowiedzieć poprawnie, skoro i tak i tak jest dobrze?

Sie müssen eingeloggt sein, um einen Kommentar zu schreiben.